15 דקות ביום והילד שלך גאון


טוב, אולי קצת נסחפתי אבל מי לא היה רוצה שהילדים שלו ייכנסו לגן עם אוצר מילים עשיר , הכרת האותיות , הבנה של טקסטים פשוטים, אהבה לשפה העברית. מחקרים מעידים כי אחד מתוך שלושה ילדים מגיעים לגן ללא מיומנויות למידה . מדאיג נכון? אומנם, בקהילות מסויימות בנים לומדים לקרא מגיל 3 , הכיצד ? במסגרת שנקראת "קריאת התורה" או "המורי" בעדת תימן . המלמד מתרגל עם הילדים קריאה בעל פה של האותיות והניגון לכל אות ומראה להם את האותיות ואת ניקודן. וכעבור מספר שנים, כשעולים לכתה א' תלמידים אלו בקיאים באותיות הא-ב וחלקם גם יודעים לקרא.

ומה עושות הבנות? והאם ניתן להטמיע שפה מגיל צעיר יותר?
לשם כך פותחה שיטה שנקראת לקרוא בקול, בתרגום ישראלי חופשי. באנגלית המונח read aloud. הפוסט הזה , הינו ראשון בנושא לקרוא בקול ואני מאוד מתרגשת לכתוב אותו, לכן אם יהיו לכם שאלות או נקודות להבהרה, בבקשה אל תהססו לשאול. אני אשמח לפתח את הנושא ביחד אתכם.

אז מדוע צריך לקרוא בקול לילדים שלנו? ומאיזה גיל? כדי למצוא תשובות נכנסתי לאתר של ארגון read aloud , הפועל בארה"ב ומעודד הורים ומחנכים לקרוא בקול לילדים שלהם. כמנהלת ספריה עירונית, אנסה ואני תקווה שאצליח להביא את הדברים לקהל הישראלי ולספריה שלנו ובתוך כך לבית שלכם .

על מה אנחנו מדברים
לפנות  15 דקות בכל יום, כדי להקריא סיפור לילד 
מתי? 
בזמן שלכם  !ביום חול זה יכול להיות סיפור לפני שינה , או סיפור לפני ארוחת ערב בשבת ובחג . בנוסף,   ממליצה לנצל את ההתעוררות וההתכרבלות המשותפת , כדי לקרוא בקול בבוקר. 
למי זה מיועד? 
מרגע הלידה ועד גיל שלוש אלו שנים חשובות בהתפתחות מיומנות שפתית, לכן אם הילד שלכם בטווח הגילאים האלה, התחילו עוד היום . לגבי הגילאים הנוספים והמטרות הנוספות לקריאה בקול אכתוב בפוסט הבא.

אז איך מתחילים היום? 
פשוט, שולפים ספר מהמדף, או מגיעים לספריה העירונית ומשתתפים בפרוייקט שלנו "לקרוא בקול בחופש הגדול" . מתארגנים לשינה רבע שעה לפני ומפתיעים את הילד או התינוק הנולד בכיף חדש בבית שיגרום גם לקשר טוב באמצעות ספר טוב. 

איתן קרל מתנדב שלנו קורא סיפור לילדים קבלו עדכון בדואר בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן


תגובות

 1. מחכה לפוסט על הילדים הבוגרים יותר. הערב מתחילה לקרוא עם הבן שלי (בן 10) את הספר הראשון של הארי פוטר. ריקי - את השראה לכולנו. תודה!

  השבמחק
  תשובות
  1. שרית יקרה, תודה רבה . בהמשך אכתוב פוסט על קריאה בקול לילדים בוגרים יותר, כולל המלצות לספרים.

   מחק
 2. איזה יופי...מחכה לפוסט הבא!

  השבמחק
  תשובות
  1. ג'ון יקר, תודה , מזמינה אותך להירשם לבלוג שלי בצד ימין של הדף ולהישאר מעודכן.

   מחק

פרסום תגובה

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

כיצד מתחברים לספריה הדיגיטלית בשלושה צעדים ?

שומרים שבת ואוהבים לקרוא?

הסוד הגדול למצוא את הספרים השווים